UDSAT TIL 11.JUNI 2021

Alle kampe ved EM 2020 i fodbold

Se dato og tidspunkt for alle EM 2020 kampene i fodbold forneden. Først gennemgår vi EM kampene i gruppespillet, herefter 1/8-finaler, kvartfinaler, semifinaler og EM finalen. Siden EM 1984 er der ikke blevet spillet bronzekampe ved EM i fodbold.

Alle spilletidspunkter i EM 2020-kampprogrammet er dansk tid (CET).

Gruppespil
 Dato/Tid EM kamp  Spillested
Gruppe A
Fre. 12/6
21:00
Tyrkiet – Italien Olimpico, Rom
Lør. 13/6
15:00
Wales – Schweiz Olympic Stadium, Baku
Ons. 17/6
18:00
Tyrkiet – Wales Olympic Stadium, Baku
Ons. 17/6
21:00
Italien – Schweiz Olimpico, Rom
Søn. 21/6
18:00
Schweiz – Tyrkiet Olympic Stadium, Baku
Søn. 21/6
18:00
Italien – Wales Olimpico, Rom
Gruppe B
Lør. 13/6
18:00
Danmark – Finland Parken, København
Lør. 13/6
21:00
Belgien – Rusland Krestovskij Stadion, Sankt Petersborg
Ons. 17/6
15:00
Finland  – Rusland Krestovskij Stadion, Sankt Petersborg
Tors. 18/6
18:00
Danmark – Belgien Parken, København
Man. 22/6
21:00
Rusland – Danmark Parken, København
Man. 22/6
21:00
Finland – Belgien Krestovskij Stadion, Sankt Petersborg
Gruppe C
Søn. 14/6
18:00
Østrig – ? Arena Naționala, Bukarest
Søn. 14/6
21:00
Holland – Ukraine Johan Cruyff Arena, Amsterdam
Tors. 18/6
15:00
Ukraine – ? Arena Naționala, Bukarest
Tors. 18/6
21:00
Holland – Østrig Johan Cruyff Arena, Amsterdam
Man. 22/6
18:00
? – Holland Johan Cruyff Arena, Amsterdam
Man. 22/6
18:00
Ukraine – Østrig Arena Naționala, Bukarest
Gruppe D
Søn. 14/6
15:00
England – Kroatien Wembley, London
Man. 15/6
15:00
? – Tjekkiet Hampden Park, Glasgow
Fre. 19/6
18:00
Kroatien – Tjekkiet Hampden Park, Glasgow
Fre. 19/6
21:00
England – ? Wembley, London
Tirs. 23/6
21:00
Kroatien – ? Hampden Park, Glasgow
Tirs. 23/6
21:00
Tjekkiet – England Wembley, London
Gruppe E
Man. 15/6
18:00
Polen – ? Aviva Stadium, Dublin
Man. 15/6
21:00
Spanien – Sverige San Mamés, Bilbao
Fre. 19/6
15:00
Sverige – ? Aviva Stadium, Dublin
Lør. 20/6
21:00
Spanien – Polen San Mamés, Bilbao
Ons. 24/6
18:00
? – Spanien San Mamés, Bilbao
Ons. 24/6
18:00
Sverige – Polen Aviva Stadium, Dublin
Gruppe F
Tirs. 16/6
18:00
? – Portugal Puskás Aréna, Budapest
Tirs. 16/6
21:00
Frankrig – Tyskland Allianz Arena, München
Lør. 20/6
15:00
? – Frankrig Puskás Aréna, Budapest
Lør. 20/6
18:00
Portugal – Tyskland Allianz Arena, München
Ons. 24/6 Portugal – Frankrig Puskás Aréna, Budapest
Ons. 24/6 Tyskland – ? Allianz Arena, München
1/8-finaler
Lør. 27/6
18:00
1: 2A – 2B Johan Cruyff Arena, Amsterdam
Lør. 27/6
21:00
2: 1A – 2C Wembley, London
Søn. 28/6
18:00
3: 1C – 3D/E/F Puskás Aréna, Budapest
Søn. 28/6
21:00
4: 1B – 3A/D/E/F San Mamés, Bilbao
Man. 29/6
18:00
5: 2D – 2E Parken, København
Man. 29/6
21:00
6: 1F – 3A/B/C Arena Naționala, Bukarest
Tirs. 30/6
18:00
7: 1D – 2F Aviva Stadium, Dublin
Tirs. 30/6
21:00
8: 1E – 3A/B/C/D Hampden Park, Glasgow
Kvartfinaler
Fre. 3/7
18:00
KF1: Vinder 6 – Vinder 5 Krestovskij Stadion, Sankt Petersborg
Fre. 3/7
21:00
KF2: Vinder 4 – Vinder 2 Allianz Arena, München
Lør. 4/7
18:00
KF3: Vinder 3 – Vinder 1 Olympic Stadium, Baku
Lør. 4/7
21:00
KF4: Vinder 8 – Vinder 7 Olimpico, Rom
Semifinaler
Tirs. 7/7
21:00
SF1: Vinder KF2 – Vinder KF1 Wembley, London
Ons. 8/7
21:00
SF2: Vinder KF4 – Vinder KF3 Wembley, London
EM Finalen
Søn. 12/7
21:00
Vinder SF1 – Vinder SF2 Wembley, London